+90 539 342 6363
 
   

  TÜRKİYE-ORTA ASYA-JAPONYA KONFERANSI GERÇEKLEŞTİ

Tarih : 02.10.2023  |  267 defa okundu..
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) ev sahipliğinde, Türkiye Japonya İlişkilerinin 100. Yılında “Türkiye-Orta Asya-Japonya Konferansı” Kolin Otel’de gerçekleşti.Konferansa; ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu, Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Murat Yiğit, Rektör Danışmanı Öğr. Gör. Mustafa İlker Gülcemal, Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Erkan Kıllıoğlu, Japonya’dan Prof. Dr. Seiji Nishihara, Prof. Dr. Jun Kumakura, Asistan Prof. Dr. Takayıki Katagiri, Dr. Higashitotsu Kutluk, Dr. Halit Kuşku, akademisyenler ve eğitimciler katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren Dekan V. Prof. Dr. Murat Yiğit, “Türkiye ile Japon halkının bir araya gelmesi bilindiğinden çok daha eski tarihe dayanmaktadır. Tarihimizde 1800’lü yıllara kadar uzanan bir dostluk söz konusudur” dedi ve tarihteki Japon – Türk ilişkileri hakkında bilgiler verdi.
ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu ise Türkiye, Orta Asya ve Japonya, köklü tarihlere ve kültürlere sahip üç önemli bölge olduğunu vurgulayarak sözlerini söyle sürdürdü: “Bu üç bölge, yüzyıllardır ticaret, kültür ve bilim alanlarında önemli etkileşimler içinde oldu. Ayrıca Türkiye ve Japonya aynı zamanda iki dost ve müttefik ülke oldular. İki ülke arasındaki ilişkiler, 1923 yılında imzalanan dostluk ve ticaret antlaşmasıyla resmiyet kazandı. Bu anlaşmadan bu yana, iki ülke arasındaki ilişkiler her alanda gelişerek devam etti.

BİRLİKTE ÇALIŞMAYA KARARLIYIZ
Bugün, Türkiye, Orta Asya ve Japonya, küresel ekonomide de önemli bir yere sahip. Bu üç bölgenin iş birliği, küresel barış ve refahı için önemli katkılar sağlayabiliriz. Türkiye, Orta Asya ve Japonya arasındaki bağları güçlendirmek, ortak çıkarlarımızı geliştirmek ve bölgesel barış ve istikrara katkıda bulunmak için birlikte çalışmaya kararlıyız.”
Kongre, yapılan sunumların ardından son buldu.

YAZARLAR


İletişim Bilgileri


İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010 - Merkez / Çanakkale

Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com

Remzi CAN


+90 286 210 0101
+90 539 342 6363

İlçe Haberleri


  Merkez
  Biga
  Can
  Eceabat
  Ezine
  Lapseki
  Yenice
  Ayvacik

Haber Kategorileri


  Magazin
  Guncel
  Siyaset
  Ekonomi
  Spor
  Cevre
  Saglik
  Emlak
CopyRight by 2021 Çanakkale Burda, tüm hakları saklıdır.
Çanakkale Web Tasarım