+90 539 342 6363
 
   

  Turan: Cumhuriyetin 100. Yılını görmek bize nasip oldu

Tarih : 27.10.2023  |  57 defa okundu..
İçişleri Bakan Yardımcısı Bülent Turan, “Sakarya’da cephede, 9 Eylül’de İzmir’de olmak; İstiklâl Yolu’nda kağnı arabasıyla cepheye silah ve mühimmat taşımak bize nasip olmadı belki ama Cumhuriyet emanetinin 100. yılını görmek, bu gurur, bu heyecan, bu mutluluk, çok şükür bize nasip oldu” dedi.Bakan Yardımcısı Turan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı.


Turan mesajında, “Sakarya’da cephede, 9 Eylül’de İzmir’de olmak; İstiklâl Yolu’nda kağnı arabasıyla cepheye silah ve mühimmat taşımak bize nasip olmadı belki ama Cumhuriyet emanetinin 100. yılını görmek, bu gurur, bu heyecan, bu mutluluk, çok şükür bize nasip oldu.


Bir milleti küllerinden yeniden ayağa kaldırmak, Ayyıldızlı bayrağı çizmek, 15 yıldıza 16. Yıldızı eklemek, o kutlu nesile nasip olmuştu. Çekilen eziyetlerin, verilen o büyük emeğin heba olmadığına şahit olmak, emaneti daha yukarılara taşımak için çalışmak, dünyanın en büyük havalimanıyla, en modern hastanelerini yapmak, otomobil üretmek, insansız hava aracı teknolojisinde dünyaya parmak ısırtmak, yüz yıl önce olduğu gibi mazlum milletlere umut olup “muasır medeniyet seviyesi” hedefine adım atmak, 85 milyonluk bir Türkiye’nin gücüne şahit olmak da çok şükür bizim neslimize nasip oldu. Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmak, temel ilkelerini belirlemek, hedeflerini göstermek o kutlu nesile ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e; Türkiye’nin hem bölgesel hem de küresel bir güç olduğunu görebilmek, Cumhuriyetin ikinci asrı için “Türkiye Yüzyılı” diyebilmek, yeni hedeflerini tarif etmek de Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve günümüz nesline, gençlerimize nasip oldu” dedi.


100’NCÜ YIL KUTLU OLSUN


Turan, Türk milletinin yazdığı bu destanın birçok ulusa ilham kaynağı olduğunu belirterek, şunları kaydetti. “Aziz Milletimizin yazdığı bu destan, dünyada pek çok sömürge millete ilham kaynağı olmuş, bu ilhamla kendi bağımsızlık hikayelerini yazmışlardır. Bu gerçek, bir gurur vesilesi olarak yıllarca her milli bayramda yazılıp söylenegelmiştir. Ama bugün Filistin’de yaşanan gelişmelerden anlıyoruz ki Türk Milleti’nin bağımsızlık hikayesinden örnek alması gerekenler sadece mazlum milletler değil, bilâkis bugünün “gelişmiş” ülkeleri ve onların kanatlarına sığınıp zulümle abâd olmayı arzulayan bazı “para zengini ve medeniyet yoksunu” ülkelerdir. Bugün dünyanın ihtiyaç duyduğu huzurun tesisi için gereken bütün ipuçları, tüm medeniyet değerleri, 100 yaşındaki Cumhuriyetimizin kuruluş ve ayakta kalma hikayesinin içinde mevcuttur. Bu vesileyle, bize bu gururu, bu güzel bayrağı ve o bayrağın temsil ettiği güzel Cumhuriyetimizi armağan eden, bizi “Türkiye Yüzyılı nesli” yapan, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi, cephede ve cephe gerisinde emek veren tüm geçmiş büyüklerimizi, Cumhuriyeti ilan eden o güzel insanları, rahmet ve şükranla yad ediyorum. 100. Yıl, kutlu olsun”

İletişim Bilgileri


İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010 - Merkez / Çanakkale

Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com

Remzi CAN


+90 286 210 0101
+90 539 342 6363

İlçe Haberleri


  Merkez
  Biga
  Can
  Eceabat
  Ezine
  Lapseki
  Yenice
  Ayvacik

Haber Kategorileri


  Magazin
  Guncel
  Siyaset
  Ekonomi
  Spor
  Cevre
  Saglik
  Emlak
CopyRight by 2021 Çanakkale Burda, tüm hakları saklıdır.
Çanakkale Web Tasarım