+90 539 342 6363
 
   

  CUMHURİYET TÜRK HALKININ EN BÜYÜK BAYRAMIDIR.

Tarih : 29.10.2023  |  197 defa okundu..
CUMHURİYET BAYRAMI’MIZIN 100. YIL DÖNÜMÜ KUTLU OLSUN.Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları 29 Ekim 1923'te Cumhuriyeti ilan ederek, ulusun kaderini değiştirdiler. Cumhuriyet deneyimimizin 100. yılı, yüz yıllık hikayemiz, Cumhuriyet'imizin 100. yıl dönümü kutlu olsun.


Kurtuluş Savaşı, Ulusumuzun bu coğrafyada var olma savaşımı, Cumhuriyet ise, yeniden dirilişinin simgesidir. Türkiye, Kurtuluş Savaşı'yla ülkesini işgal eden düşmanlarından, Cumhuriyet ile de bağnazlıktan kurtulmuştur. Cumhuriyet ümmetçilik yerine ulusçuluğu, sarayın kulları, padişahın tebaası yerine yurttaşlığı, bağnazlık yerine çağdaşlığı yönetim anlayışının merkezine almıştır.


Cumhuriyetin ilk yıllarından başlamak üzere, Türkiye Cumhuriyeti Devleti çeşitli gerici kalkışmalarla karşı karşıya kalmış ve her defasında bunun üstesinden gelmiştir.


Cumhuriyetin ikinci yüzyılında bütün zorluklara, engellere ve saray rejiminin dayatmalarına karşı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucu değerleri ekseninde, demokrasiyi savunmaya ve yüceltmeye devam edeceğiz. Türk gencine güvenen Gazi Mustafa Kemal Atatürk “Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz” derken bir an dahi tereddüt etmemiştir. “Türk genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.” Hiç kimsenin kuşkusu olmasın ki emperyalizme karşı tam bağımsızlık, Sevr’e karşı Lozan diyenlerin Cumhuriyet’i bizimle sonsuza dek yaşayacak, Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.


Bu anlamlı günde, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bağımsızlık mücadelemizin bütün kahramanlarını, eşsiz fedakârlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün şehit ve gazilerimizi rahmetle ve şükranla anıyor, halkımızın Cumhuriyet Bayramı’nın 100. yıl dönümünü kutluyorum.

İletişim Bilgileri


İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010 - Merkez / Çanakkale

Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com

Remzi CAN


+90 286 210 0101
+90 539 342 6363

İlçe Haberleri


  Merkez
  Biga
  Can
  Eceabat
  Ezine
  Lapseki
  Yenice
  Ayvacik

Haber Kategorileri


  Magazin
  Guncel
  Siyaset
  Ekonomi
  Spor
  Cevre
  Saglik
  Emlak
CopyRight by 2021 Çanakkale Burda, tüm hakları saklıdır.
Çanakkale Web Tasarım