+90 539 342 6363
 
   

  Çanakkale'de Su Krizi Alarmı

Tarih : 07.11.2023  |  134 defa okundu..
Atikhisar Barajı’nda Su Seviyesi % 32’ye DüştüÇanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Kuraklık Tehdidi ve Su Tasarrufu Konusunda Uyarılarda Bulundu. Çanakkale ilindeki içme ve sulama suyu ihtiyacını karşılayan Atikhisar Barajı'ndaki doluluk oranı alarm verici seviyelere düştü. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, kasım ayı Belediye Meclis Toplantısı'nda yaptığı açıklamalarda, kentte yaşanan kuraklık riskine dikkat çekti ve su tasarrufu konusunda vatandaşları uyardı.
“Su Tüketimi Konusunda Dikkatli Olmalıyız”


Çanakkale Belediyesi Kasım Ayı Meclis toplantısında Çanakkale  Belediye Başkan Ülgür Gökhan’ ın  Atikhisar Barajı ile ilgili yaptığı açıklama damga vurdu. Çanakkale’ de kuraklığın devam ettiğinin altını çizen Gökhan Atikhisar Barajı'nın doluluk oranının yüzde 32,6 olduğunu belirterek, gerçek kullanılabilir su miktarının ise daha da düşük olduğunu vurguladı. "Yani suyumuz hızla azalıyor ve bu durum endişe verici bir hal aldı. Şu an için kış mevsimine giriyoruz ve umuyoruz ki yağışlar bize bir nebze olsun rahatlama sağlar. Ancak şu anda yapmamız gereken en önemli şey, su tasarrufu yapmak ve israf etmemek. Her damla suyun kıymetini bilmeliyiz" şeklinde konuşan Başkan Gökhan, Çanakkalelileri su kullanımı konusunda tasarruflu olmaya çağırarak “su tüketimi konusunda dikkatli olmalıyız” dedi.


“Bir Damla Suyu Bile İsraf Etmeyelim”


Dünya Tasarruf Günü'nü de hatırlatan Başkan Gökhan, "Dünya Tasarruf Günü her türlü tasarrufu kapsıyor. Ancak bizim için en kritik konu su tasarrufu. Büyükçekmece'deki kuruma ve Bayramiç Barajı'ndaki son duruma bakarak suyun değerini bir kez daha anlamalıyız. Su kaynaklarımız sınırlı, bu nedenle her bir damlayı israf etmeden kullanmalıyız. Damlaya damlaya göl olur atasözümüz boşuna söylenmemiştir" dedi. Başkan Gökhan'ın uyarılarıyla birlikte, Çanakkale'deki yerel yönetim ve sivil toplum kuruluşları, su tasarrufu kampanyalarını artırarak vatandaşları bilinçlendirme çalışmalarına hız verdiler. Ayrıca, okullarda ve kamu kurumlarında su tasarrufuyla ilgili eğitimler düzenlenerek gelecek nesillere de suyun değeri öğretilmeye çalışılıyor. Çanakkale'deki su kriziyle mücadelede vatandaşların da duyarlı olması ve günlük alışkanlıklarını gözden geçirerek su tüketimini azaltması, şehrin geleceği açısından büyük önem taşıyor. Su kaynaklarının sürdürülebilir bir şekilde kullanılması için herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerekiyor.

İletişim Bilgileri


İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010 - Merkez / Çanakkale

Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com

Remzi CAN


+90 286 210 0101
+90 539 342 6363

İlçe Haberleri


  Merkez
  Biga
  Can
  Eceabat
  Ezine
  Lapseki
  Yenice
  Ayvacik

Haber Kategorileri


  Magazin
  Guncel
  Siyaset
  Ekonomi
  Spor
  Cevre
  Saglik
  Emlak
CopyRight by 2021 Çanakkale Burda, tüm hakları saklıdır.
Çanakkale Web Tasarım