+90 539 342 6363
 
   

  100. Yıla Yetişememe Eleştirilerine Belediyeden Yanıt Geldi.

Tarih : 07.11.2023  |  148 defa okundu..
“Çanakkale Cumhuriyet Meydanı'nda Yenileme Çalışmaları Sürüyor”Çanakkale’nin en önemli kamusal alanlarından biri olan Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirilen yenileme çalışmaları, Çanakkale Belediyesi'nin öncülüğünde devam ediyor. Cumhuriyet Meydanı, modern bir görünüm kazandırılması ve işlevsel hale getirilmesi amacıyla genişletiliyor. Ancak, çalışmaların 100. yıla yetiştirilememesi üzerine eleştirilere maruz kalan Çanakkale Belediyesi bilgilendirme açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada gecikmenin nedenlerine yer verildi.
Yapım İhalesine Katılan Firma Olmadı


Çanakkale Belediyesi tarafından yürütülen "Cumhuriyet Meydanı ve Yakın Çevresi Düzenleme Projesi", Çanakkale Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylandıktan sonra hayata geçirilmeye başlandı. Ancak, projenin 1. Etap çalışmalarında yaşanan gecikmeler, projenin 100. yıl kutlamalarına yetişmesini engelledi. Çanakkale Belediyeden yapılan açıklamada, projenin 2021 yılında başlatıldığı, ancak yapım ihalelerine uygun teklif alınamaması ve ek revizyonlar sonucunda sürecin uzadığı belirtildi.
Katılım Olmaması Nedeni İle İhale 4 Kez Tekrarlandı


Yapım ihalesine katılım olmaması sebebiyle ihalelere 4 kez çıkıldığı ve nihayetinde 21 Temmuz 2023 tarihinde gerçekleştirilen ihaleyle çalışmalara başlandığı ifade edildi. Projenin başlangıcından itibaren yaklaşık iki yıllık bir süreç sonunda çalışmaların başlama noktasına gelindiği belirtilen açıklamada, Belediye Başkanı Sayın Ülgür Gökhan'ın projenin başlangıç tarihinden itibaren yaklaşık dört ay içerisinde tamamlanacağına dair yaptığı açıklamalar hatırlatıldı. Açıklamada ayrıca, belediye tarafından projenin 100. yıl etkinliklerine yetiştirilmesi için gösterilen çaba ve gayretler vurgulandı.
Çalışmaları Hızlı ve Titizlik İle Devam Ediyor


Proje kapsamında Cumhuriyet Meydanı'nın genişletilerek modern bir görünüme kavuşturulması hedefleniyor. Yeniden düzenlenecek meydan, şehrin önemli bir açık kamusal alanı olma özelliğini koruyacak ve kentin sosyal hayatına katkı sağlayacak. Proje, şehre estetik bir dokunuş yapmanın ötesinde, tarihî önemi olan Cumhuriyet Meydanı'nı modern bir çehreyle geleceğe taşımayı amaçlıyor. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, projenin tamamlanmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Cumhuriyet Meydanı, kentimizin tarihini yansıtan önemli bir simgedir. Bu alanda gerçekleştirdiğimiz yenileme çalışmalarıyla Cumhuriyetimizin 100. yılına yakışır bir meydanı hemşehrilerimizin ve ziyaretçilerimizin hizmetine sunacağız. Projemizde yaşanan gecikmelere rağmen, hızla devam eden çalışmalarımızı titizlikle sürdürüyoruz. İnşallah en kısa sürede Cumhuriyet Meydanı'nı tamamlamış olmanın mutluluğunu hep birlikte yaşayacağız" dedi. Çanakkale Cumhuriyet Meydanı'nın yeniden şekillendirilmesiyle ilgili gelişmeler kamuoyuyla paylaşılmaya devam edecek. Projenin tamamlanmasıyla birlikte kent, tarihi ve modern dokunun uyumlu bir şekilde buluştuğu, yaşanabilir bir meydanla buluşacak.

İletişim Bilgileri


İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010 - Merkez / Çanakkale

Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com

Remzi CAN


+90 286 210 0101
+90 539 342 6363

İlçe Haberleri


  Merkez
  Biga
  Can
  Eceabat
  Ezine
  Lapseki
  Yenice
  Ayvacik

Haber Kategorileri


  Magazin
  Guncel
  Siyaset
  Ekonomi
  Spor
  Cevre
  Saglik
  Emlak
CopyRight by 2021 Çanakkale Burda, tüm hakları saklıdır.
Çanakkale Web Tasarım