+90 539 342 6363
 
   

  Biga Kurtuluş Günü Güreşlerine İlk Davet İrfan Ustaya

Tarih : 28.08.2021  |  281 defa okundu..
Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, "Yaşayan İnsan Hazinesi" olan kıspet ustası İrfan Şahin’i Biga Kurtuluş Günü Güreşleri’ne davet etti.Biga Belediyesi, 18 Eylül Biga’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenleyeceği Biga Kurtuluş Günü Güreşleri için hazırlıklarını sürdürüyor. Bu çerçevede 17 Eylül 2021 tarihinde düzenlenecek olan yağlı pehlivan güreşlerine davette bulunan Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan ilk davetiyeyi ve kırmızı dipli mumu Güreş Ağası Hasan Karabiber ile birlikte kıspet ustası İrfan Şahin’e takdim etti.


Biga Kurtuluş Günü Güreşleri’ni bir yıl aradan sonra tekrar düzenleyecek olmanın heyecanını yaşadıklarını söyleyen Başkan Erdoğan, “Biga Belediyesi olarak ilçemizde köklü bir geçmiş tarihe sahip olan ata sporumuz yağlı pehlivan güreşlerini 2019 yılında göreve gelmemizin hemen akabinde başlatmıştık. Biga’mızın düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlemiş olduğumuz güreşlerimiz halkımızın yoğun teveccühüyle karşılaştı. Bu ilgi ve alaka da bizi çok mutlu etti. Ancak geçtiğimiz yıl tüm dünyayı ve ülkemizi etkileyen koronavirüs pandemisi nedeniyle güreşlerimizi malesef yapamadık. Allah’ın izniyle bu yıl 17 Eylül Cuma günü Kıspet Ustası İrfan Şahin Er Meydanı yaklaşık 400 pehlivanımızla coşku ve heyecan dolu bir güne sahne olacak. Biliyorsunuz İlçemize yeşil alan olarak kazandırdığımız alana Kıspet Ustası İrfan Şahin Er Meydanı ismini vermiştik. Yaşayan insan hazinesi İrfan ustamız ilçemiz ve ülkemiz için çok kıymetli bir isim. Bu sebeple de ilk davetiyemizi ve kırmızı dipli mumumuzu ziyaret ettiğimiz Biga Kurtuluş Günü Güreşlerimizin kıymetli Ağası Hasan Karabiber ile birlikte kendisine takdim ederek güreşlerimize davet ettik. İrfan ustamızla mütevazı mekanında hoş bir sohbet gerçekleştirdik. Biz atasporumuz olan güreşlerimizi düzenleyerek tarihimize, kültürümüze ve binlerce yıllık ecdat yadigarına sahip çıktığımıza inanıyorum. Tüm hemşehrilerimi ve güreş severleri bölgemizin en büyük organizasyonlarından biri olan güreşlerimize davet ediyorum” diye konuştu.


Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünün (UNESCO) somut olmayan kültür mirası çalışmaları kapsamında, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğünce 2010 yılında "Yaşayan İnsan Hazinesi" olarak tescil edilen İrfan Şahin ise Başkan Erdoğan’ın daveti karşısında duygu dolu anlar yaşadı. İrfan Şahin yaptığı açıklamada, “Bugün hayatımın en mutlu ve güzel anlarından birini yaşıyorum. Biga Belediye Başkanımız Bülent Erdoğan’a ve Güreş Ağası Hasan Karabiber kardeşimize bu anlamlı daveti ve ziyaretleri için çok teşekkür ediyorum. Göreve geldiği günden bu yana güreşi hak ettiği yere ulaştırmaya, ata sporumuz ve milli değerimiz olan yağlı pehlivan güreşlerini yıllar sonra


düzenlediği için şükranlarımı sunuyorum. 17 Eylül’de inşallah hep birlikte dualı çayırda karşılayan pehlivanlarımızı heyecanla izleyeceğiz. Ben de bu vesileyle tüm Bigalıları Biga Kurtuluş Günü Güreşlerine davet ediyorum. Başkanımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

İletişim Bilgileri


İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010 - Merkez / Çanakkale

Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com

Remzi CAN


+90 286 210 0101
+90 539 342 6363

İlçe Haberleri


  Merkez
  Biga
  Can
  Eceabat
  Ezine
  Lapseki
  Yenice
  Ayvacik

Haber Kategorileri


  Magazin
  Guncel
  Siyaset
  Ekonomi
  Spor
  Cevre
  Saglik
  Emlak
CopyRight by 2021 Çanakkale Burda, tüm hakları saklıdır.
Çanakkale Web Tasarım