+90 539 342 6363
 
   

  CHP’Lİ GÜNEŞHAN: “YAŞASIN ÇANAKKALE RUHU”

Tarih : 24.04.2024  |  157 defa okundu..
CHP Çanakkale Milletvekili İsmet Güneşhan, 25 Nisan Çanakkale Kara Savaşları nedeniyle bir mesaj yayınladı. Güneşhan şunları söyledi:“109 yıl önce bugün topraklarımızı vatan yapan en önemli mücadelelerden biri yaşandı. Kara parçasını kutsal hale getiren kan, ter, gözyaşı bugünlerde döküldü. Canlarını hiçe sayan, göğüslerini siper eden kahraman Mehmetçiğimiz, dillere destan bir mücadele örneği gösterdi. Bir karış toprak teslim olmasın diye, sadece askerlerimiz değil, tüm milletimiz seferber oldu. Böylesine bir destan, böylesine bir kahramanlık hikayesi tarih sayfalarında nadir görünür. O nedenle Çanakkale Zaferi bizim gururumuzdur. Geçmişten bugüne, bugünden yarına mirasımızdır.


Mehmet Akif Ersoy'un dediği gibi, ‘En kesif orduların yükleniyor dördü beşi’ durumunda, Çanakkale denizden geçilemedi. ‘O zaman karadan geçebilir miyiz ’ diye planlar yapılmaya başlandı. Ama hesap edemedikleri şeyler vardı. Mustafa Kemal Atatürk gibi bir dehayı, büyük komutanı hesap edemediler. Mehmetçiğimizin inancını, azmini düşünemediler. Ve denizden olduğu gibi, karadan da Çanakkale geçilemedi. Çanakkale Savaşları, milletimizin bağımsızlık tutkusunu ve vatan sevgisini en yüce şekilde ortaya koyduğu mücadeledir. Aynı zamanda her türlü imkansızlıklara meydan okuyan kahramanlık öyküleriyle doludur. Mehmetçiğimizin cesaretinin, milletimizin birlik ve beraberliğinin yegane sembolüdür. Bu topraklarda dökülen her damla kan, bizlere vatan sevgisinin ve özgürlük tutkusunun ne kadar kıymetli olduğunu bir kez daha hatırlatır. Bu mirası korumak ve gelecek kuşaklara aktarmak, bizlere düşen en büyük sorumluluktur.


Çanakkale Savaşı'nın anlamı sadece bir tarihi olayın hatırlanmasıyla sınırlı değildir; aynı zamanda bugünün ve geleceğin de yolunu aydınlatır. Bu destansı mücadele, kararlılığın, inancın ve direnişin sınırlarının zorlandığı bir döneme ışık tutar. Dolayısıyla, Çanakkale ruhu, her dönemde olduğu gibi bugün de karşılaştığımız zorluklar karşısında cesaretimizi artırmaktadır. Çanakkale Savaşlarının en önemli özelliklerinden biri de barış üreten bir mücadele olmasıdır. Belki dünyanın en kanlı savaşlarından biri yaşandı. Metrekareye düşen mermi sayısı, ölü ve yaralı sayısı inanılmazdı. Ancak bu savaş bittiğinde, artık düşmanlık üzerine gelecek kurulamazdı. Toprak vatan olmuştu, bağımsızlık tutkusu hiç azalmadan artmıştı, egemenlik milletindir ilkesi hayata geçmişti. Siperlerde can veren yabancı askerler düşman değil, artık Mustafa Kemal Atatürk’ün deyişiyle "evlatlarımız" olmuştu. Bu nedenle Çanakkale Barışın Kentidir. Hemşehrilerimiz için ise bu gurur kaynağıdır.


Bizler, Mustafa Kemal Atatürk’ün tarih sahnesine çıktığı Kemal Yeri’nin ev sahibiyiz. Bizler, vatanın bölünemeyeceğini canıyla ifade eden bir coğrafyayız. Bizler düşmanlıktan kardeşlik çıkaran bir anlayışın devamıyız. Bizler, kahramanlığın mirasçısıyız. Çanakkale olarak bizler hem dünüz hem de yarınız.


Çanakkale Kara Savaşları’nın 109. yılında başta Ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Çanakkale’de can veren şehitlerimizi ve kahraman askerlerimizi saygı ve minnetle anıyorum.


Yaşasın Çanakkale ruhu, yaşasın Türkiye Cumhuriyeti!”

YAZARLAR


İletişim Bilgileri


İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010 - Merkez / Çanakkale

Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com

Remzi CAN


+90 286 210 0101
+90 539 342 6363

İlçe Haberleri


  Merkez
  Biga
  Can
  Eceabat
  Ezine
  Lapseki
  Yenice
  Ayvacik

Haber Kategorileri


  Magazin
  Guncel
  Siyaset
  Ekonomi
  Spor
  Cevre
  Saglik
  Emlak
CopyRight by 2021 Çanakkale Burda, tüm hakları saklıdır.
Çanakkale Web Tasarım