+90 539 342 6363
 
   

  1 TEMMUZ İLE HAREKETLİLİK BEKLİYORUZ!

Tarih : 30.06.2021  |  594 defa okundu..
Çanakkale Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği Derneği (ÇATOD) Başkanı Armağan Aydeğer yaptığı açıklamasında 1 Temmuz itibarı ile kısıtlama tedbirlerinin gevşemesi ile Çanakkale’de bir hareketlilik beklediklerini söyledi.Çanakkale’nin alternatif turizm açısından çok zengin bir bölge olduğunu söyleyen Başkan Aydeğer, son dönem bölgenin Müsilaj ile anılmasına da bir anlam veremediğini belirterek, Çanakkale kıyılarının müsilaj ile ilgili herhangi bir sıkıntısının bulunmadığını söyledi.

Temmuz ayı ile birlikte özellikle iç Pazar olmak üzere Balkan ülkelerinden bir hareketin olacağını düşünüyoruz!

Başkan Armağan Aydeğer “ Çanakkale 1 Temmuz sonrası kısıtlama tedbirlerinin gevşemesi ile birlikte turizm hareketi için hazırlıklarını sürdürüyor. Türkiye’de olduğu gibi bizlerinde öncelikli beklentisini iç turizm olarak görüyoruz. 2020 mart ayından bu yana çok ağır bir travma yaşıyor sektörümüz. Bu travmanın bu yıl yine etkisini azaltarak devam edeceğini maalesef söyleyebilirim. Ama temmuz ayı ile birlikte özellikle iç Pazar olmak üzere Balkan ülkelerinden bir hareketin olacağını düşünüyoruz. Özellikle Romanya, Bulgaristan, Sırbistan pazarları bölgemizin yurt dışında öncelikli olaraktan ağırlayacağı turist profili olduğunu söyleyebilirim. Yakın dönemde Rusya’nın almış olduğu uçuş kararlarının tekrar devreye girmesi ile birlikte sahil bandımızdaki tesislere de pozitif olarak yansımış durumda. Diğer ülkeler bu kararlara bağlı olarak yine Türkiye’ye olan seyahatlerine olumlu yönde değiştirmekteler. Bizim için önemli olan kıta Avrupa’sı ile ilgili olanıdır. Çanakkale bu anlamda önemli bir misafir ağırlama potansiyeline sahip bir bölge. Bölgemiz özellikle Çanakkale Bölgemiz, doğa turizmi açısından da alternatifli fırsatlar sunuyor. Özellikle yürüyüş rotaları, bisiklet rotaları ve su sporları ile alakalı önemli bir fırsat sunmakta. Yine bu anlamda Troya Müzesi çok yakın zamanda Avrupa’da yılın müzesi ödülünü kazandı. Bu da hem ülkemiz hem de bölgemiz açısından çok büyük bir değer. Bu değerin de hem yurt içinde hem de yurt dışında önemli bir ziyaretçi tarafından gelip görüleceğini ilgi odağı olacağı konusundaki beklentimiz yüksektir. Yine tarihi yarımada da son dönemde özellikle batık turizmine dönük yatırımlar ve çalışmalar var. Bu da batık turizminde bölgemizde önemli bir turizm alternatifi olduğunu göstermektedir.

Şunu açık yüreklilik ile söyleyebilirim ki, kıyılarımızda müsilaj ile ilgili herhangi bir sıkıntı bulunmamakta!

ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer, son dönem gündeme gelen müsilaj konusuna da değinerek “Bilindiği üzere son dönem Marmara Denizi’nde oraya çıkan Müsilaj problemi tüm kıyılarımız için önemli bir hadise halinde hepimizi tedirgin etti. Ama şunu açık yüreklilik ile söyleyebilirim ki, kıyılarımızda müsilaj ile ilgili herhangi bir sıkıntı bulunmamakta. Denizlerimiz şu an seyahat severlerimizin, beğenisi ve keyfi için hazırdır. Çanakkale Boğazı bildiğiniz üzere, çok yoğun akıntıları bulunan bir denizdir. Bu anlamda deniz temizliği açısında da son derece yüksek bir standart sunmaktadır. Sadece bölgemizde Çanakkale Boğazı değil, aynı zamanda Ege kıyıları olan Assos, Bozcaada, Gökçeada gibi kıyılarımızda aynı temizlik ve düzendedir. Bu sorunun tabii ki, hepimiz açısından hassasiyet ile ele alınması gerektiğini düşünüyoruz. Özellikle sorunun kaynağında çözülmesi en önemli nokta. Dolayısı ile Bakanlığımız ve diğer tüm yerel kurumlarımız, STK’ların yaptığı çalışmaları da gönülden ve yürekten destekliyoruz. Bu sorun tüm ülkemizin ortak sorunudur. Bu sorununun ilerleyen yıllara da sirayet etmemesi için tüm adımların etkin bir şekilde atılması gerektiği konusunda da bir beklenti içerisindeyiz. Buradaki çalışmaları destekliyoruz” diye konuştu.
Halil ÖNCÜ

İletişim Bilgileri


İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010 - Merkez / Çanakkale

Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com

Remzi CAN


+90 286 210 0101
+90 539 342 6363

İlçe Haberleri


  Merkez
  Biga
  Can
  Eceabat
  Ezine
  Lapseki
  Yenice
  Ayvacik

Haber Kategorileri


  Magazin
  Guncel
  Siyaset
  Ekonomi
  Spor
  Cevre
  Saglik
  Emlak
CopyRight by 2021 Çanakkale Burda, tüm hakları saklıdır.
Çanakkale Web Tasarım