+90 539 342 6363
 
   

  ''Okullarda Bir Öğün Ücretsiz Yemek ''Kmpanyası ve Panel Daveti

Tarih : 11.11.2022  |  486 defa okundu..
Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneğinin Mayıs ayında başlattığı “OKULLARDA 1 ÖĞÜN ÜCRETSİZ YEMEK” kampanyası her geçen gün farklı illere yayılarak devam ediyor. Yaşanan ağır ekonomik krizin çocukların beslenmesi üzerindeki olumsuz etkisi gözle görülür biçimde artmış durumda. Okul kantinlerinde yiyeceklerin fahiş fiyatlı ve sağlıksız olması nedeni ile aileler çocukların çantalarına evden bir şeyler hazırlayarak durumu idare etmeye çalışıyor. Ancak bu ekonomik koşullarda evde yemek hazırlamanın bile bedeli çok ağır.2023 yılı merkezi bütçe görüşmeleri TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda devam ediyor. 3 Kasım 2022 tarihinde MEB bütçesi görüşmeleri yapıldı. CHP, İYİ Parti ve HDP’li komisyon üyelerinin okullarda ücretsiz yemek verilmesi için verdikleri ek bütçe teklifleri AKP-MHP oylarıyla reddedildi. Ancak bu konuda verilen kanun teklifleri hala mecliste görüşülmedi. Bütçe görüşmelerinin devam edeceği bu süreçte konunun gündemde tutulmasının önemli olduğunu düşünüyoruz. Daha önce de söylemiştik tok açın halinden anlamıyor diye. Çocuk yoksulluğuna dair basın yayın organlarında sadece son günlerde çıkan haberler dahi durumun vahametini ortaya koyuyor. Bu haklı talebin gerçekleşmesi için mücadele etmeye devam edeceğiz.


Çanakkale’de de Ekmek ve Gül Topluluğu, ELDER, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Kepez Özgür Kadın Dayanışması, DİSK Emekli Sen, 2021 Tüm Emekli Sen, Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği, Çanakkale Feminist Dayanışma, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği olarak bir araya gelerek ortak çalışma yürütmeye devam ediyoruz.


Mahallelerde, okul önlerinde, işyerlerinde bulunduğumuz her yerde bu hakkın bir an önce tanınması ve güvence altına alınmasını istiyoruz.


Bu kapsamda 12 Kasım 2022 Cumartesi günü saat 14.30’da Belediye Çalışanları Sosyal Tesisi Ercan Adsız Toplantı salonunda bir panel gerçekleştireceğiz. Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneğinden Av.Elif YETİGİN ve Pedagog Hakan ŞAHİNTÜRK’ ün katılımıyla yapacağımız panelde; okul yemeği uygulamasının önemi ve çocuklar üzerindeki etkisini, talebimizin gerçekleşmesi için neler yapabileceğimizi birlikte konuşacağız.


Çocuklarımızın sağlığı ve geleceği için hakkımız olanı birlikte kazanalım.


Başta yerel yönetimler, eğitim sendikaları, emek ve meslek örgütleri, çocuk hak örgütleri, okul aile birlikleri olmak üzere tüm velileri bu kampanyaya katılmaya ve desteklemeye çağırıyor, panelimize davet ediyoruz.


Çanakkale Ekmek ve Gül Topluluğu


Kepez Özgür Kadın Dayanışması


ELDER


DİSK Emekli-Sen


Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği


Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği


Çanakkale Feminist Dayanışma


Çanakkale Pir Sultan Abdal Kültür Derneği


2021 Tüm Emekli Sen Çanakkale

İletişim Bilgileri


İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010 - Merkez / Çanakkale

Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com

Remzi CAN


+90 286 210 0101
+90 539 342 6363

İlçe Haberleri


  Merkez
  Biga
  Can
  Eceabat
  Ezine
  Lapseki
  Yenice
  Ayvacik

Haber Kategorileri


  Magazin
  Guncel
  Siyaset
  Ekonomi
  Spor
  Cevre
  Saglik
  Emlak
CopyRight by 2021 Çanakkale Burda, tüm hakları saklıdır.
Çanakkale Web Tasarım